Certified recycled fabric. Reflective tape for increased visibility. 9 pockets for ample storage. Half elasticated waist for a secure and comfortable fit. Knee pad pockets to facilitate knee pads. Extendable leg length (31″ to 33″). Rule pocket. Phone pocket. Complies with EN ISO 20471 standard. Certified to EN ISO 20471 after 50x washes. Complies with RIS 3279-TOM for rail industry (orange only). 40+ UPF rated fabric to block 98% of UV rays. CE certified.
Trousers
Eco Hi-vis trousers (EC40)
€57.20
SKU: PW413
Category: Trousers
A classic style with a full update and made in a recycled polyester/cotton fabric. An improved fit with elasticated waist, cargo pockets and rule pocket, with knee padpockets. EN20471 Class 2. RIS 3279 TOM Issue 2 (Orange only).
| Fabric Description | 65% Recycled Polyester, 35% Cotton 245g |
|---|---|
| Size Description | 28" 30" 32" 34" 36" 38" 40" 42" 44" 46" 48" |
| Washing Instructions | 60° wash. Do not bleach. Iron low. Low tumble dry. Do not dry clean. |
| Brand | Portwest |
| Gender | Male |
| Organic | Yes |
| Leg Length | Leg length: Regular 31" |
| FabricFilter | Polycotton |
| Weight | 245gsm |
| Accreditations | SEDEX,WRAP,Certified Recycled,Oeko-Tex Standard 100,REACH |
| TagInformation | Sewn Tag |
| AvailableInPlusSizes | Yes |
| AgeGroup | Adult |
| Primary_Colour | Orange, Yellow |
| Colour_Shade | Orange – Neons/Fluro Orange, Yellow – Neons/Fluro Yellow |
| Colour | Orange, Yellow |
| Size | 28" Waist, 30" Waist, 32" Waist, 34" Waist, 36" Waist, 38" Waist, 40" Waist, 42" Waist, 44" Waist, 46" Waist, 48" Waist |
Be the first to review “Eco Hi-vis trousers (EC40)” Cancel reply
Related products
-
€32.38 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Chef’s select slim leg trousers
-
€32.38 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Chef’s ‘Recyclight’ Cargo Trousers
-
€34.98 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Iris straight leg trousers
-
€28.88 – €31.38Price range: €28.88 through €31.38 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Combat trousers (C701)







Reviews
There are no reviews yet.