Made from 100% pre-consumer recycled cotton. Contains 100% certified recycled cotton. Large capacity. Can be carried by hand or over the shoulder.
Accessories
Recycled cotton maxi tote
€6.60 – €8.60Price range: €6.60 through €8.60
SKU: WM925
Category: Accessories
Made from 100% certified recycled pre-consumer cotton, this soft-touch supersize tote is a versatile addition to any accessory collection. Thanks to its durable 58cm handles, this bag can be carried by hand or worn comfortably over the shoulder. Not only are its dimensions beneficial in terms of capacity, the ‘Maxi’ surface also provides generous space for decoration.
| Dimensions | 35 x 39 x 13.5cm |
|---|---|
| Fabric Description | 100% Recycled Cotton 170gsm (5oz/yd²) |
| Size Description | One size |
| Brand | Westford Mill |
| Gender | Unisex |
| Organic | Yes |
| FabricFilter | Cotton (100%) |
| Weight | 110g |
| Capacity | 18 Litres |
| Accreditations | Amfori BSCI,Certified Recycled,REACH |
| TagInformation | Sewn Tag |
| AvailableInPlusSizes | No |
| AgeGroup | Adult |
| Primary_Colour | Black, Neutral |
| Colour_Shade | Black – Black, Neutral – Natural |
| Colour | Black, Natural |
| Size | One size |
Be the first to review “Recycled cotton maxi tote” Cancel reply
Related products
-
€72.00
Golf duffle bag
-
€11.96 – €16.95Price range: €11.96 through €16.95
Junior fashion backpack
-
€17.85
Women’s jeggings
-
€32.48
Women’s ultimate chinos







Reviews
There are no reviews yet.