Oxford design throw made from recycled fabrics, 170 x 200cm. Beautifully soft, made from reclaimed clothing mixed fibres. Modern geometric pattern with plain ivory fringing to edges. Help the environment with an eco-friendly throw – ideal for a bed or sofa, or as a picnic blanket.
Accessories
Oxford recycled throw
€29.85
SKU: HL143
Category: Accessories
Luxuriously soft throw woven into a modern diamond design, made from reclaimed clothing mixed fibres. Help the environment with an eco-friendly throw – ideal for a bed, sofa, or as a picnic blanket.
| Dimensions | 170 x 200cm |
|---|---|
| Fabric Description | 60% Cotton, 40% Polyester. Made from recycled fabrics equivalent to 33 items of clothing |
| Size Description | One size (170 x 200cm) |
| Washing Instructions | Washable, 30 degrees |
| Brand | Home & Living |
| Organic | Yes |
| FabricFilter | Cotton Blend |
| Weight | 1.74kg |
| TagInformation | Sewn Tag |
| AvailableInPlusSizes | No |
| AgeGroup | Adult |
| Primary_Colour | Yellow |
| Colour_Shade | Yellow – Light Yellow |
| Colour | Ochre Yellow |
| Size | One size |
Be the first to review “Oxford recycled throw” Cancel reply
Related products
-
€72.00
Golf duffle bag
-
€17.85
Women’s jeggings
-
€7.96
Colour pop handwarmers
-
€22.50
Ankle socks (3-pack)







Reviews
There are no reviews yet.