May help with anxiety, insomnia, stress reduction or improved mood. Other benefits include no medication or drugs, and no medical intervention. This blanket is not recommended for children under 20 kg. Keep away from fire and naked flame.
Accessories
Kids weighted blanket
€25.00
SKU: HL141
Category: Accessories
This kids weighted blanket works much the same way tight swaddling helps newborns feel snug and secure, so they can doze off to sleep more quickly. The blanket simulates a comforting hug, which may help calm and settle the nervous system, providing a more relaxed, deeper sleep. This blanket is not recommended for children under 20 kg.
| Dimensions | 91 x 122cm |
|---|---|
| Fabric Description | Outer fabric: 100% Polyester. Filling: Ceramic beads and polyester fibre |
| Size Description | One size (91 x 122cm) |
| Washing Instructions | Spot clean with a damp cloth. Dry flat. |
| Brand | Home & Living |
| Organic | No |
| FabricFilter | Polyester (100%) |
| Weight | 2.27kg |
| TagInformation | Sewn Tag |
| AvailableInPlusSizes | No |
| AgeGroup | Kids |
| Primary_Colour | Grey |
| Colour_Shade | Grey – Mid Grey |
| Colour | Grey |
| Size | One size |
Be the first to review “Kids weighted blanket” Cancel reply
Related products
-
€72.00 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Golf duffle bag
-
€15.45 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Mini barrel bag
-
€16.50 – €19.96Price range: €16.50 through €19.96 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Mini fashion backpack
-
€74.50 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Hybrid backpack







Reviews
There are no reviews yet.