Made from 100% pre-consumer recycled cotton. Contains 100% certified recycled cotton. Can be carried by hand or over the shoulder.
Accessories
Recycled cotton tote
€5.00 – €6.60Price range: €5.00 through €6.60
SKU: WM901
Category: Accessories
With all the multi-purpose properties of a classic tote bag, the WM901 is the perfect way to make any accessory collection more sustainable. Made from 100% pre-consumer recycled cotton, this certified style can be worn over the shoulder or simply carried by hand, thanks to its 67cm handle length. This timeless tote is designed for easy decoration and is available in two core colourways.
| Dimensions | 38 x 42cm |
|---|---|
| Fabric Description | 100% Recycled Cotton 170gsm (5oz/yd²) |
| Size Description | One size |
| Brand | Westford Mill |
| Gender | Unisex |
| Organic | Yes |
| FabricFilter | Cotton (100%) |
| Weight | 90g |
| Capacity | 10 Litres |
| Accreditations | Amfori BSCI,Certified Recycled,REACH |
| TagInformation | Sewn Tag |
| AvailableInPlusSizes | No |
| AgeGroup | Adult |
| Primary_Colour | Black, Neutral |
| Colour_Shade | Black – Black, Neutral – Natural |
| Colour | Black, Natural |
| Size | One size |
Be the first to review “Recycled cotton tote” Cancel reply
Related products
-
€11.40 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Junior softshell sports tech neck warmer
-
€10.36 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Recycled fleece scarf
-
€15.75 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Braid stretch belt
-
€32.48 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Women’s ultimate chinos







Reviews
There are no reviews yet.