Hanging loop. CutAway label for ease of rebranding. 100% Certified organic cotton.
Organic cotton tea towel
€5.40 – €6.20Price range: €5.40 through €6.20
As an everyday essential with premium features, this 100% certified organic cotton tea towel is anything but basic. Finished with a softening treatment, it is soft to the touch, while a relaxed, absorbent weave makes this product a true homeware must-have. A handy herringbone hanging loop is stitched in for your convenience and the design has been made available in a selection of colourways to compliment any kitchen interior design scheme.
| Dimensions | 50 x 70cm |
|---|---|
| Fabric Description | 100% Organic cotton – 170gsm (5oz/yd²) |
| Size Description | One size |
| Washing Instructions | Machine wash warm, iron on low heat |
| Brand | Westford Mill |
| Gender | Unisex |
| Organic | Yes |
| FabricFilter | Cotton (100%) |
| Weight | 75g |
| Accreditations | Amfori BSCI,Certified Organic,REACH |
| TagInformation | Tear-out |
| AvailableInPlusSizes | No |
| AgeGroup | Adult |
| Primary_Colour | Black, Grey, Neutral, White |
| Colour_Shade | Black – Black, Grey – Mid Grey, Neutral – Natural, White – White |
| Colour | Black, Natural, Pure Grey, White |
| Size | One size |
Related products
-
€33.13 – €35.63Price range: €33.13 through €35.63 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Men’s Classic fit chinos
-
€23.25 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Knitted scarf and beanie gift set
-
€55.90 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Hybrid duffle
-
€15.45 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Mini barrel bag







Reviews
There are no reviews yet.