Premium, heavyweight fabric. Multi-purpose use. Reinforced built-in handles. Available in three sizes: S, M, L. SEDEX certified. Reach certified.
Canvas storage tubs
€2.76 – €19.80Price range: €2.76 through €19.80
Simple and effective, this multipurpose tub made from 100% premium cotton canvas is available in 3 sizes to create a versatile solution for all of your storage needs. Designed to help keep any home or office organised, the WM574 features a circular base panel and with its reinforced, integrated flat handles is optimised for decoration.
| Dimensions | S – 23 x 20cm, M – 28 x 24cm, L – 38 x 30cm |
|---|---|
| Fabric Description | 100% cotton canvas 407gsm (12oz/yd²) |
| Size Description | S 23x20cm M 28x24cm L 38x30cm |
| Brand | Westford Mill |
| Organic | No |
| FabricFilter | Cotton (100%) |
| Weight | S 118g, M 169g, L 264g |
| Capacity | S – 6 Litres, M – 13 Litres, L – 28 Litres |
| Accreditations | SEDEX,REACH |
| TagInformation | Sewn Tag |
| AvailableInPlusSizes | No |
| AgeGroup | Adult |
| Primary_Colour | Green, Grey, Neutral, Pink |
| Colour_Shade | Green – Light Green, Grey – Light Grey, Neutral – Natural, Pink – Light Pink |
| Colour | Light Grey, Natural, Pastel Pink, Sage Green |
| Size | S, M, L |
Related products
-
€15.75 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Braid stretch belt
-
€16.50 – €19.96Price range: €16.50 through €19.96 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Mini fashion backpack
-
€32.48 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Women’s ultimate chinos
-
€23.25 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Knitted scarf and beanie gift set







Reviews
There are no reviews yet.