Made from a blend of pre-consumer recycled cotton and post-consumer recycled polyester. Recycled polyester made from 100% rPET. 100% Certified.
Accessories
Revive recycled tote
€6.60 – €9.00Price range: €6.60 through €9.00
SKU: WM961
Category: Accessories
Made from a blend of certified pre-consumer recycled cotton and post-consumer recycled polyester, the WM961 is a timeless style, perfect for everyday use in a more sustainable future.
| Dimensions | 38 x 42cm |
|---|---|
| Fabric Description | Recycled Cotton/Polyester blend 270gsm (8oz/yd²) |
| Size Description | One size |
| Brand | Westford Mill |
| Gender | Unisex |
| Organic | Yes |
| FabricFilter | Polycotton |
| Weight | 135g |
| Capacity | 10 Litres |
| Accreditations | Amfori BSCI,Certified Recycled,REACH |
| TagInformation | Sewn Tag |
| AvailableInPlusSizes | No |
| AgeGroup | Adult |
| Primary_Colour | Black, Neutral |
| Colour_Shade | Black – Black, Neutral – Natural |
| Colour | Black, Natural |
| Size | One size |
Be the first to review “Revive recycled tote” Cancel reply
Related products
-
€55.90
Hybrid duffle
-
€33.13 – €35.63Price range: €33.13 through €35.63
Men’s Classic fit chinos
-
€24.90
Original barrel bag XL
-
€21.30
Maxi fashion backpack







Reviews
There are no reviews yet.